IZVLEČEK

Poglavje povzema predlagane poti sodobnega urejanja z dediščino, strategije za organizacije, ki se ukvarjajo z varovanjem dediščine in urejajo tako dostop kot vključevanje javnosti v procese varovanja. 

Poglavje vključuje 'Strategijo evropske dediščine za 21. stoletje', ki je bila sprejeta na Svetu Evrope leta 2017, dokument, ki uravnava delo strokovnjakov pri politiki in misli urejanja kulturne dediščine v bodoče. V treh naslednjih delih preverjamo tri tipe izzivov, ki določajo to Strategijo ter vključujemo vsa priporočila, ki jih Svet predvideva kot predlagane odgovore. Vzporedno s tekstom analiziramo vsa polja delovanja izzivov, ki vključujejo  zahtevno naravo Strategije.

Ločeni del navaja glavne sestave organiziranja varstva dediščine in daje kratek pregled raznih strategij od skladov financiranja do davčnih ureditev in donacij, kar je v Evropi splošna praksa.

Tri ločena poglavja obravnavajo najboljše izvedbe in delovanje treh izstopajočih evropskih organizacij.


Edinburški skrbniški sklad za dediščino (The Edinburgh World Heritage Trust, Škotska, ZK) zagotavlja finančne podpore za pomembne prenove Edinburga za njihovo vzdrževanje, tekoče spremlja območje ter obnavlja programe, odvisno od potreb.


Francoska raziskovalna organizacija CRAterre je pionirska organizacija prepoznavanja tehnik gradnje z zemljinami, se ukvarja z varovanjem številnih območij s to gradnjo po vsem svetu in sprejema zanje možne strategije. Raziskovalno delo njihovega laboratorija razvija ustrezne in uporabne konstrukcije za najsodobnejšo in ekološko prijazno bodočnost. 


Rempart organizira že od leta 1966 prostovoljne kampe za prenovo dediščine v Franciji in po vsem svetu – od stanovanjskih hiš do cerkva in gradov. Ti kampi omogočajo velikemu številu prostovoljcev, da vključujejo svoje delo v prenove in obnove pomembnih spomenikov, prav tako pa omogoča uvajanje in poklicno druženje novim generacijam upravljalcev dediščine, specialistom in praktičnim strokovnjakom .


Last modified: Tuesday, 24 October 2023, 12:49 PM